موسیقی پارس: نخستین قطعه مریم ارونقی، نوازنده پیانو و مدرس موسیقی بانام «آی ایشیقیندا» منتشر شد.

«آی ایشیقیندا» از قطعات معروف آذری بشمار می‌رود که برای سازهای پیانو و قانون تنظیم‌شده و به‌عنوان اولین اثر از نخستین آلبوم ارونقی منتشرشده است.
ارونقی درباره محور شکل‌گیری این آلبوم گفت: من نوازنده موسیقی کلاسیک هستم و بارها می‌خواستم به سمت موسیقی شرقی حرکت کنم ولی فرصت آن فراهم نمی‌شد. درنهایت تصمیم گرفتم این بار با کمک گرفتن از قدرت خاطرات، این شروع دوباره را انجام بدهم. در نخستین آلبومم تصمیم گرفتم قطعه‌های «فریاد» و «کولی» به آهنگسازی انوشیروان روحانی و «از میان گل‌ها» به آهنگسازی همایون خرم را با سازهای ایرانی مانند تار و تنبک به همراه پیانو بازسازی کنم.
وی در مورد نام این آلبوم نیز عنوان کرد: همان‌طور که گفتم من نوازنده موسیقی کلاسیک هستم و تاکنون آثاری که می‌ساختم درزمینهٔ موسیقی کلاسیک بودند. به‌نوعی این آلبوم برای من حرکتی بود که می‌خواستم پوسته موسیقی کلاسیک را بشکافم. این کار یک کار دلی بود و سال‌ها می‌خواستم آن را انجام بدهم و به همین خاطر تصمیم گرفتم که اسم آن را «دفترچه خاطرات» بگذارم تا بلکه خاطرات بتوانند من را از آن پوسته بیرون بیاورند.
مهسا شهبازیان به‌عنوان نوازنده قانون در قطعه «آی ایشیقیندا» و آرش طارمی به‌عنوان نوازنده تنبک در قطعه‌ «فریاد» با ارونقی همکاری کرده‌ و قطعه «از میان گل‌ها» با تار مسعود آزین و تمبک خانم ثریا حسین پور ضبط‌شده است.
همچنین تنظیم برای آنسامبل و تار قطعه «از میان گل‌ها» را نیز فواد سمیعی برعهده داشت است. در یک اثر دیگر هم ارونقی با یک ارکستر همکاری کرده‌ که هنوز نوازنده‌های آن مشخص نشده است.
لازم به ذکر است که قطعه «آی ایشیقیندا» برنده گلوبال موزیک اواردز 2022 در بخش موسیقی فولک آذری و دوئت نوازی نیز شده است.
مریم ارونقی، در آذرماه ۱۳۶۳ به دنیا آمده و موسیقی را از سال ۱۳۷۵ فراگرفته است. وی در سال ۱۳۸۲ برای اولین بار در كنسرواتوار موسيقی تهران شرکت می‌کند و پس‌ازآن در اجراهای متعددی در ایران و کشورهای مختلف جهان به هنرنمایی می‌پردازد. ارونقی سال‌هاست که به امر تدریس مشغول شده و حالا دوباره با یک آلبوم جدید به سمت اجرا بازگشته است.

لینک دانلود آهنگ

دیدگاهتان را بنویسید