موسیقی پارس: تابلو موزیکال «بیرون از عدم» اثری از میدیا فرج‌نژاد است که در سعدیه ضبط شده و در روز بزرگداشت سعدی منتشر شد.

آهنگ «بیرون از عدم» اثری از میدیا فرج نژاد در قالب پروژه «تار و تاریخ» است. فرج نژاد این آهنگ را بر اساس شعری از سعدی ساخته و آواز آن را امید نایینی خوانده و نوازندگی تنبک هم بر عهده کریم ابراهیم بوده است.
ویدیوی این آهنگ در بنای «سعدیه» ضبط‌شده است.
در ادامه یادداشتِ میدیا فرج نژاد درباره تابلو موزیکال «بیرون از عدم» را می‌خوانید:
«از کودکی به خاطر آموزش‌ها و اقبال گسترده‌ای که داشت دوستدار شعر حافظ شدم اما مثل بسیاری دیگر، دوست داشتن سعدی را یاد نگرفتم؛ انتخاب کردم! اصلاً مگر می‌شود جهانِ او را دوست نداشت؟! پر است از قصه و روایت و استعاره … آن‌هم به ساده‌ترین شکل ممکن.
گاهی مفاهیم پیچیده را در غزلش آن‌چنان ساده بیان می‌کند که انگار ترجمان ترکیبِ(سهل و ممتنع) است.
انگار جمع تمام تناقضات است!
ساده اما مشکل
عاقل اما عاشق
رند اما بی‌آلایش
اخلاق مدار اما دریده گو
و و و …
انتخاب کردم که دوستش داشته باشم و الحق که عاشقان ادبیات چاره‌ای هم ندارند جز دل دادن به سخنانِ استاد سخن.
به عقیده من، یکی از شاهکارهای غزل‌سرایی سعدیِ شیرازی، غزلیست با مطلع
جانا هزاران آفرین بر جانَت از سر تا قدم / صانع خدایی کاین وجود آورد بیرون از عدم
و برای من سعدی همین است: «بیرون از عدم»
سخن سعدی و غزلش و خدمتش به زبان فارسی از هر زوالی به دور است، پس برای تابلو موزیکال سعدیه همین غزل را انتخاب کردم، غزلی که بسیار دوستش دارم.
هزاران بار شکر برای پروژه «آواز معاصر» که باعث شد تا صداهای بسیاری را در نقطه‌نقطه ایران بشناسم و بتوانم معرفی‌شان کنم.»
میکس و مسترینگ این آهنگ بر عهده احمد میر معصومی و کارگردانی و تدوین تابلو موزیکالِ «دشت مجنون» را مرتضی حاجمحمدی عهده‌دار بوده است.
تابلو موزیکال در پروژه‌های مختلف تعاریف متفاوتی دارد. اما در پروژه‌ی «تار و تاریخ» بر اساس پدیده‌ای مانند یک بنا، یا تاریخِ یک منطقه در نقطه‌ای مشخص، موسیقی ساخته می‌شود تا روایتگر آن بنا یا روایتگر بخش مشخصی از تاریخ به زبان موسیقی باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید